kUBUS waterrr

Woda smakowa dla dziecka

Nasze dzieci powinny pić bardzo dużo wody, ale co zrobić, jeśli nie mają na to ochoty? Woda im nie smakuje i nie chcą nawet słyszeć o tym żeby ją pić. Rozwiązaniem będzie , czyli woda smakowa, która czytaj więcej »

poleasingowe w Krakowie

Używany komputer

Nie trzeba wydawać bardzo dużo pieniędzy na nowe komputery, bo przecież można kupić coś z używanego sprzętu. Dla przykładu obecnie bardzo popularne są komputery poleasingowe kraków i warto tym tematem czytaj więcej »

profesjonalne środki czystości dla firmy

Pranie dywanów i wykładzin

Do prania dywanów i wykładzin można używać ogólnie dostępnych w sklepach chemicznych środków czystości, ale czy one będą bardzo dobrze działać? Właśnie z tym bywa bardzo różnie, ale co mamy z tym zrob czytaj więcej »

grzejnik Purmo

Grzejniki sanitarne - jakie wybrać?

Wybór grzejników do łazienki jest dość skomplikowany. Głównie z tego względu, iż ciężko się zdecydować na konkretny model . Jednym z popularniejszych jest grzejnik Purmo, który dostępny jest między in czytaj więcej »

grzejniki łazienkowe

Jaką instalację grzewczą warto zastosować w naszej łazience?

Jaką instalację grzewczą warto zastosować w naszej łazience? W gruncie rzeczy z takim dylematem spotykamy się nader często, gdy zachodzi potrzeba podjęcia odpowiedniej decyzji, wtedy zastanawiamy się czytaj więcej »

tanie noclegi Wisła

W końcu decydujemy się na urlop we własnym kraju

W końcu zaczynamy dostrzegać możliwość spędzenia urlopu we własnym kraju, już od kilku lat wzrastają w tym zakresie statystyki a zyskuje na tym wiele miast. Oczywiście muszą one zaoferować odpowiednie czytaj więcej »

noclegi w Wiśle

Miejsce noclegowe, ma zagwarantować nam odpowiedni komfort oraz wypoczynek

Miejsce noclegowe, ma zawsze zagwarantować nam odpowiedni komfort oraz warunki sprzyjające do komfortowego wypoczynku, co chyba nie stanowi zaskoczenia. Przeglądając noclegi w Wiśle a raczej powiązane czytaj więcej »

przeprowadzki Kraków

Przeprowadzki Kraków - skorzystaj z usług firmy

Skorzystaj z usług firmy, jaka zna się na realizowaniu przeprowadzek, działamy w tym zakresie na lokalnym rynku już od dosyć dawna, by uważać siebie za podmiot, dla którego przeprowadzki Kraków to nie czytaj więcej »

producent sukienek

Modne i stylowe sukienki

Sukienka powinna nam pasować do okazji, jaką wybieramy. Inaczej ubierzemy się na sylwestra ze znajomymi, a inaczej na imprezę organizowaną przez firmę. Trzeba wiedzieć, w jaki sposób to dobierać żeby czytaj więcej »

klaun Warszawa

Jakie atrakcje mogą się pojawić podczas organizacji zabawy dla dzieci?

Organizacja zabawy dla dzieci, jest nie lada wyzwaniem, do jakiego trzeba podejść tak samo, jak przygotowywanie uroczystości dla dorosłych, czyli poświęcić odpowiednio dużo czasu, na znalezienie najba czytaj więcej »

 

Sok, nektar oraz napój - jaka jest różnica?

sokPrzechodząc obok półek w supermarkecie można na nich zauważyć między innymi sok, nektar oraz napój. Czym się one różnią i co najlepiej wybierać?

sok naturalnie!

Sok to najbardziej naturalny wybór, ponieważ nie może on być dosładzany w ilości większej niż 15 gram cukru na litr soku. Aby napój był nazywany sokiem to jego skład w minimum 85% musi być owocowy, a dodawać można jedynie witaminy, cukier lub miód, różne zioła, które poprawiają smak czy składniki takie jak wapń bądź żelazo. Według przepisów nie można dodawać barwników, konserwantów i sztucznych dodatków. Sok może być produkowany z zagęszczonych owoców, może być też tylko zapasteryzowany albo świeżo wyciśnięty i sprzedawany bez pasteryzacji. Jeżeli w soku znajduje się więcej niż 15 gram cukru na litr to musi to być napisane na opakowaniu, ale nie może to być więcej niż 150 gram cukru na litr, poza tym dodawać można do nich kwasek cytrynowy, ale nie można w jednym soku stosować zarówno cukru jak i kwasku.

Nektar - prawie jak sok

Nektar jest prawie jak Sok i jego produkcja jest podobna, ale zawiera mniej owoców i w zależności od owoców może to być od minimum 25% do minimum 50%. Jest to po prostu rozcieńczony sok, ale dodawać można więcej cukry, bo aż do 200 gram cukru na litr, co oznacza aż ⅕ zawartości co jest sporą liczbą! Do nektaru nie można też dodawać barwników czy sztucznych aromatów.

Napoje - to już nie sok!

Napoje to wszystko to co ma w sobie bardzo mało soku, może to być ilość na poziomie 1%, a reszta to dodatki, woda czy cukier. Są to też produkty, które mają dużo owoców w sobie, ale są w nich stosowane zakazane substancje takie jak barwniki czy duże ilości konserwantów. Kupując soki i napoje należy dokładnie przyglądać się temu co napisał producent. Oczywiście producent nie może okłamać, że dany produkt jest sokiem podczas gdy jest napojem, ale może to sprytnie ukryć tak, że większość osób nie zwróci na to uwagi. Może więc napisać “Naturalny napój z świeżych owoców” albo tylko napisać z przodu jakie owoce są użyte w produkcji, podczas gdy cała prawda jest skrywana małym drukiem z tyłu opakowania.

dobry sok

Trzeba na to zwrócić uwagę, ponieważ jest to bardzo częsta praktyka.

Najważniejsze pytanie jest takie - co należy pić? Oczywiście, że sok! Jest to najzdrowsza opcja, a najlepiej jest samemu taki sok przygotować. Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne i wystarczy kilka owoców oraz sokowirówka. Taki naturalny Sok można samodzielnie zapasteryzować i wlać w słoiczki, dzięki temu będzie można po niego sięgnąć, kiedy sezon na owoce dawno już minie. Można też sporządzać go na bieżąco i wypijać w ciągu dnia!